Je online kalkulátor mzdy dostatečně přesný?

Je jasné, že každý z nás chce být za svou práci oceněn, a to nejlépe penězi. Koneckonců, právě proto ji děláme – abychom si vydělali na živobytí. Za výplatu si pak můžeme koupit jídlo, oblečení či zaplatit elektřinu, vodu nebo nájem.

Pochopitelně každý z nás chce, aby jeho výplata byla co nejvyšší. Zde může být ovšem poněkud problém, jak zjistit přesnou částku, kterou dostaneme. Jistě, když se hlásíme o zaměstnání, najdeme ji obvykle v inzerátu. Výše mzdy je také součástí pracovní smlouvy. Ovšem problém je v tom, že se vždy jedná o hrubou mzdu.

mzda1

To je základní částka k výplatě, která je následně pokrácena o položky, které musí zaměstnavatel povinně odvádět, jako je daň ze mzdy či sociální a zdravotní pojištění. Je samozřejmě pochopitelné, proč to dělají – obvykle se předem neví, jaké konkrétní srážky a v jaké míře bude ten daný zaměstnanec mít, a zda se v průběhu pracovního procesu nezmění.

Pro nás to však znamená jediné: pokud chceme vědět, kolik peněz skutečně dostaneme, je potřeba, abychom si z naší hrubé mzdy vypočítali tu čistou. To však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Je potřeba vědět, jaké srážky konkrétně se nás týkají, jaké je jejich aktuální výše, i kdy je aplikujeme. A to většina lidí neví.

mzda2

Není tedy divu, že se snažíme najít jiné řešení, jak svou čistou mzdu můžeme jednoduše vypočítat. Zde nám může pomoci online kalkulátor mzdy. Jedná se o internetový program, kam jednoduše zadáme patřičné údaje, a on nám pak spočítá, jakou částku můžeme k výplatě očekávat.

Samozřejmě se nabízí otázka, zda je dostatečně přesný, a zda je možné těmto výpočtům věřit. Naprostá většina z nás si totiž díky tomu plánuje dopředu své výdaje. Naštěstí se nemusíme bát. Jistě, přesnost zde nebude stoprocentní, avšak je dostatečná na to, abychom si udělali docela dobrou představu. A s tím se rozhodně již dá pracovat.