Akvarelové barvy pro dlouhé večery

Barvy

Předně musíte vybrat samotné barvy. Zaměříme se na klasické akvarelové barvy v pánvičkách, které se mi samotné osvědčily nejlépe a jejichž dostupnost na trhu je nejširší. Jejich kvalita se odvíjí od poměru pojiva a pigmentu.
Čím více pigmentu v sobě barvy mají, tím více využijeme princip vrstvení a budou se nám lépe míchat tmavé odstíny. Pokud zvolíme levnější značku, která má více pojiva, například české barvy Umton, tím hůře se nám s barvami bude pracovat. Na papír jich bude potřeba nanést velké množství, abyste dosáhli potřebného odstínu, ale ztratíte tím lehkost samotné techniky. Naproti tomu ruské barvy Leningrad nebo německé Schmincke Horadam mají vysoké procento pigmentu a jen minimum pojiva. Při samotném nanášení barvy na papír nám tak postačí minimální množství.
Barvy a blok

Štětce

Štětce vybíráme zásadně z přírodních materiálů. Můžeme koupit štětce z kuny, sobola nebo veverky, případně mix v různém poměru. Doporučuji vybrat kvalitnější značku štětců, kterým nebudou padat štětiny. Nekupujte je přes e-shop, ale v kamenném obchodě, abyste měli možnost vybrat si štětec s nejlepší špičkou, který nebude vypadat roztřepeně nebo okousaně. Volba mezi dlouho a krátkou násadkou je jen na vás. Co se týče samotného původu chlupů, některé štětce budou dražší, ale to neznamená, že budou lepší. Jedná se čistě o pocit, každý chlup se při malování ohýbají jiným způsobem a nelze říct, že by jedny byly lepší a druhé horší.

Papíry a bloky

Ať už začínáte nebo malujete delší dobu, doporučuji kupovat výhradně bavlněné bloky či papíry. Papíry koupíte samostatně v arších a jsou mnohdy levnější, než bloky. Bloky musí mít zadní podkladovou stranu a papíry jsou po obvodu slepené – právě o to jsou bloky dražší. Pokud však budete chtít pouze skicovat, budou vám stačit i levnější bloky s částečným obsahem celulózy. Navíc nebudete muset papíry napínat. Pro výsledné práce však naopak doporučuji čistou bavlnu o gramáži alespoň 300g/m².
Štětce v hrníčku

Další doplňky

Dále budete potřebovat paletu, ideálně porcelánovou. Postačí i bílý porcelánový talíř. Potřebovat budete i prkno, na které lze papír přichytit a v neposlední řadě také klihovou pásku. Případně postačí i krepová.