Hygge život

Slovo hygge původně pochází z dánštiny, a označuje pohodlí nebo pohodu. Dánové a další severské národy se dlouhodobě umisťují na předních příčkách životní spokojenosti. A jedním z jejich triků je právě životní styl. Hygge totiž neznačí jen pohodu ve smyslu materiálním, ale i pohodu v osobním a pracovním životě. Země Jutského poloostrova, a vlastně všechny skandinávské národy, jsou proslulé příkladnou péčí o rovnováhu pracovního a osobního života svých občanů.

hygge

Vlády dlouhodobě podporují zkrácené úvazky, střídání rodičů na rodičovské nebo firemní školky také nejsou nic neobvyklého. Ve zkratce, státy se snaží, aby lidé trávili v co nejméně času povinnostmi, a co nejvíce času se svou rodinou a přáteli. Kromě flexibilní pracovní doby a dalších výhod toho dosahují také otevíráním veřejného prostoru a snahou, aby se lidé scházeli venku, v parcích, a aby to ve městech a na vesnicích žilo.

Jak se tento přístup promítá do bydlení? Stačí si otevřít jakýkoli katalog jistého nábytkářského koncernu ze Švédska. Hygge bydlení je pohodlné, ale praktické. Typické je dřevo, světlé materiály, které se ale snadno perou, a celkové minimalistické ladění, které je ale ozvláštněno pár praktickými doplňky, aby prostor nepůsobil stroze. Základem je obvykle velká kuchyň a obytný prostor, postavený tak, aby v něm lidé mohli a chtěli trávit čas spolu. Velkou roli hraje i světlo, prostor by měl být vzdušný.

obývák

Rozhodně nesmí chybět polštáře a deky, do kterých se dá za chladných nocí zachumlat. Mělo by se tu snadno uklízet, abyste netrávili příliš mnoho času s hadrem v ruce, a mohli se raději věnovat lidem a svým koníčkům. A mírný provozní nepořádek, jako hračky poházené na podlaze nebo pes rozvalený na gauči, jsou také hygge. Dodávají pocit domova, kde jeho majitelé opravdu bydlí, a nechodí se tam jen najíst a vyspat. Prostě, hygge domov by měl být bezpečný, útulný přístav, kam se lidé rádi vracejí a kde to žije.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup